زلزله بلده

زلزله بلده

(1) نترسيد، هيش‌طوري نمي‌شه!
من هنوز اين‌جاي‌ام،
و زلزله هم گويا رفته است.
نترسيد کوچولوهاي من!
اما،
گويا خداوند چندان از ما خوشنود نيست.

(2) خب … حالا خبرهاي بيش‌تري دارم: نگاهي به اين سايت بيندازيد. در اين سايت که متعلق است به U.S. Geology Survey وزارت کشور آمريکا اطلاعات جالبي درباره‌ي اين زلزله آمده است: زلزله 6.2 ريشتري بوده است، 26 کيلومتري زير سطح زمين بوده است، فاصله‌اش با شهرهاي نزديک بدين صورت بوده: 70 کيلومتري شمال تهران، 140 کيلومتري شرق قزوين، و 140 کيلومتري جنوب غربي ساري.
هم‌چنين در اين نقشه مي‌توان پراکندگي‌ي زلزله‌هاي اين منطقه در چند سال اخير را مشاهده کرد. در ضمن، از اين‌جا هم مي‌توانيد ليست و مشخصات آخرين زلزله‌هاي جهان را بيابيد.

(3) به گمان‌ام قبلا لينک‌اش را داده بودم،‌ اما به دليل خطر هميشگي‌ي زلزله، ارجاع چندباره به آن ضرري ندارد: راه‌نماي عملي زنده‌ ماندن در زلزله نوشته‌ي کتاب‌دار (نکته‌ي جالب اين است که هيت‌هاي وبلاگ کتاب‌دار، بستگي‌ي مستقيمي به وقوع زلزله در کشور دارد!! مثلا در همين يکي دو روز اخير پس از زلزله، تعداد هيت‌ها حدود دو برابر شده است و هم‌چنين پيک قابل توجهي در زمان زلزله بم وجود دارد:‌ هيت هفتگي 8 برابر مقدار متوسط است).

(4) اختلافاتي هست در مورد اين‌که اين زلزله آخر سر چه اندازه‌اي بوده است. آخر سر 5.5 درست است يا 6.2 يا 6.3؟ خيلي جالب و خنده‌دار بود که در بعضي از سايت‌ها شنيدم ج.ا. عدد را کوچک کرده است تا به اهداف شوم خود نايل شود. جدا از اين موضوع، دليل اختلاف خيلي ساده است:‌ واحدها فرق مي‌کردند. در واقع، آن‌چه اندازه‌گيري شده است کميت‌هاي مختلفي بود. مثلا معياري که USGS داده بود، بر اساس تعريفي به نام moment زمين‌لرزه داده مي‌شود که معياري‌ست براي اندازه‌گيري زمين‌لرزه‌هاي دور (کم‌ترين فاصله ايستگاه لرزه‌نگار آن‌ها تا بلده، بيش از 999 کيلومتر بوده است). در اين‌جا هم بر اساس معيار امواج سطحي 6.3 اعلام شده و راديو و تلويزيون هم عدد 5.5 را اعلام کردند که احتمالا به معيار محلي (ريشتر) بوده است (گرچه مطمئن نيستم).

11 thoughts on “زلزله بلده

  1. ای بابا این زلزله گیر داده به مملکت ما چرا!؟ خیلی حال و حوصله داریم … اه اه هرچی سنگ به پای لنگه. خوندم که در شهرهای شمالی کشته داشتیم. با همه مصیبت دیدگان احساس همدردی می کنم امیدوارم امداد رسانی مثل زلزله بم نباشه!

  2. امير جان!
    مطلب كتاب‌دار را در شرق خوندم نمي‌دونستم نوشته‌ي دوست خودمون كتابداره البته جمله‌ي آخرش سانسور شد!

  3. به رضا: خوش‌بختانه به نظر مي‌رسد عظمت مصيبت کوچک‌تر از بم بوده باشد. البته دليل‌اش بيش از آن‌که به چابکي‌ي مسوولان بازگردد، به زلزله برمي‌گشت. به هر حال، خدا رحم کند!

    به شبح: بله! دقيقا من هم اولين چيزي که توجه‌ام را جلب کرد، همان توصيه‌ي آخرش بود که از همان دفعه‌ي پيش‌اي که خوانده بودم‌اش هميشه قلقک‌ام مي‌داد!

  4. بله این اختلاف واحد اندازه گیری است اما تا جایی من دیده ام همه سایت های خبری واحدی را که مربوط به سطح زمین است را ارائه می کنند تا واحد زیر زمین را اما در جمهوری اسلامی همه چیزهای بعد down Scale می شوند تا دیده نشوند!

  5. Hello! It’s so warm today! Unbelivable. So I browse webites for the whole looong day. I think you webpage is a good one, so I take my chance to comment it. Fingers crossed this summer will not be thaaat hot.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *