گوگل و آزادی بیان

گوگل و آزادی بیان

لابد می‌دانید که من از طرف‌داران گوگل بوده‌ام [ (1) و (2) ]. اما گوگل جدیدا کارهایی می‌کند که هم مرا ناامید کرده است و هم این‌که ترسانده. چرا؟
۱-گوگل به طور رسمی به سانسور اینترنتی رو آورده است. به عنوان مثال گوگل اطلاعات متفاوتی به کاربران چینی‌ی خود می‌دهد – اطلاعاتی آن‌گونه که حکومت چین می‌خواهد ( نسخه معمول را با نسخه چینی مقایسه کنید.)
۲-گوگل دست‌رسی‌ی آزاد به نرم‌افزارهای‌اش را برای بعضی کشورها از جمله ایران محدود کرده است (+) .
۳-حرف‌های در مورد این‌که گوگل نتایج جستجوهای‌اش را به سرویس‌های اطلاعاتی‌ی امریکایی بدهد شنیده می‌شود. می‌دانم گوگل در ابتدا مخالفت کرده بود اما مطمئن نیستم هیچ‌گونه توافقی حاصل نشود.
۴-گوگل در دنیای امروزین بسیار تاثیرگذار است. هرگونه اغتشاش و سو داشتن از جانب گوگل روند انتقال اطلاعات را تغییر می‌دهد. مثلا گوگل به این نتیجه رسید که شرکت BMW سعی در گول‌زدن وبات‌های‌اش داشته بوده است و در نتیجه رتبه‌ی آن شرکت را به صفر تنزل داد (+) . نمی‌گویم گوگل کار خوبی کرد یا نه چون به هر حال من به عنوان کاربری که انتظار اطلاعات دقیق دارم از تقلب احتمالی‌ی BMW ضرر می‌کنم و گوگل جلوی چنین ضرری را “شاید” گرفته باشد. نکته‌اش اما در این‌جا است که این نمونه نشان از قدرت بالای گوگل دارد. کافی است گوگل کمی جانب‌دارانه عمل کند تا چرخش اطلاعات کاملا به گونه‌ای دیگر شود (برای نمونه‌ای مشابه به ارزش‌ها و موتورهای جستجو مراجعه کنید).

گوگل از سردمداران آزادی‌ی اطلاعات است اما به نظر می‌رسد قدرت‌اش به تدریج آن‌قدر بالا رفته که خطرناک شده است. به نظرم به‌ترین اتفاقی که می‌تواند این روزها بیافتد (البته جدا از فتح امریکا توسط ایران) قوی‌ترشدن و عمومی‌شدن موتورهای جستجوی دیگر است. در این صورت گوگل نمی‌تواند خیلی راحت هرکاری بکند و مطمئن باشد مشکلی برای‌اش پیش نمی‌آید.

6 thoughts on “گوگل و آزادی بیان

 1. خب تا به يه جايي مي رسن‏ ‎زود خودشون رو گم مي كنند ديگه! خب نگفتين حالا وظيفه ي من به عنوان يك شهروند خوب و وظيفه شناس چيه؟

 2. چیست وظیفه‌ی شما به عنوان شهروندی خوب و وظیفه‌شناس؟! بگذارید حدس بزنم:
  ۱-گوگل را تحریم می‌کنید و از این پس تنها از یاهو! استفاده می‌کنید؟ یاهو! هم که آخر جاسوس است پدرسوخته!
  ۲-گوگل را تحریم می‌کنید، ویندوزتان را uninstall کرده و دیگر از کامپیوتر استفاده نمی‌کنید. به جای‌اش با پیک برای‌مان پست‌های جدید وبلاگ‌تان را می‌فرستید.
  ۳-گوگل را تحریم می‌کنید و لوگوی ضدگوگل می‌سازید و در وبلاگ‌تان می‌گذارید و بعد با استفاده از گوگل می‌بینید که چه کسانی به‌تان لینک داده‌اند.
  ۴-گوگل را تحریم می‌کنید ولی این تحریم تغییری در رویه‌ی عادی‌تان ایجاد نمی‌کند.
  ۵-گوگل را تحریم نمی‌کنید بلکه نامه‌ای اعتراض‌آمیز به‌شان می‌زنید تا وظیفه‌ی شهروند مجازی‌تان را به خوبی انجام داده باشید. آن‌ها هم نامه‌تان را به عنوان spam شناسایی می‌کنند.
  ۶-گوگل را تحریم نمی‌کنید ولی کسانی را که گوگل را تحریم کرده‌اند تحریم می‌کنید (مثلا لینک‌های‌شان را برمی‌دارید).
  ۷-گوگل را تحریم می‌کنید یا نمی‌کنید؟ مساله این است!
  ۸-شما دخترخاله‌ی لری پیج هستید. گوگل مرا تحریم می‌کند.

 3. سولوژن عزیز
  از پاسخ مبسوط تان بسی سپاسگزارم. اکنون لطفاً یک شیوه نامه هم برای نحوه ی تصمیم گیری من در مورد گزینه های پیشنهادی تان تدوین بفرمایید. پیشاپیش از همکاری شما تشکر می نمایم. ظاهرا برنامه ی پی اچ دی دانشگاه محل تحصیل تان فرصت کافی برای پاسخگویی به نیازهای عدیده ی شهروندان مجازی در اقصی نقاط جهان برای شما فراهم می نماید 🙂

 4. به “از زندگی”: قصد جسارت نداشتم! هدف مطایبه‌ای بود با گوگلیان. منتظر صراط الخاصه‌تان هستم! (:
  به میرزا پیکوفسکی: فکر کنم این‌طور باشد. اما مطمئن نیستم. آیا بقیه هم تایید می‌کنند؟!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *