در آداب ازدواج

در آداب ازدواج

استفتا: آیا ازدواج یک پسر طرف‌دار دیدگاه فرکانس‌گرا (Frequentist) با یک دختر طرف‌دار دیدگاه بیزی‌ی ذهن‌گرایانه (Subjective Bayesian) مباح است؟

پاسخ بر عهده‌ی شما!

22 thoughts on “در آداب ازدواج

 1. بنابر احتیاط واجب مکروه هست مگر آنکه هر دو به دین اسلام مشرف شده باشند.

 2. الله اعلم.
  اگر پا داد مستحب است. محمد ابن قلقل در میزان اللرنینگ مکتوب نموده است که دختر بایزیان به خدا هم پا نمی دهد. زبانم لال.
  از باب احتیاط دختر بیزیان نباید Prior Knowledge ای نسبت به هر گونه پسر داشته باشد. خودمانی اش: باکره باشد.
  که تا حدی محال می نماید. چو در آن صورت که دیگر به وی صفت بدیوم بایزیان داده نمی شد.
  ولکن از علمای CMU شنفتم که ازدواجشان در آسمانهاست. طوری که ابوحمید راس ابن بو گرینر از جعفر صادق نقل نمود که مستحب است که پسر فریکوینتیست فرق دختر با سکه را بداند. تابعش هم لیپشیتس باشد.

 3. به به! عجب نظرات خوبی!‌ بگویید، شاید این‌طور وصلتی هم در گرفت!

 4. بیزین بودن این قدرها هم بد نیست که دوستان گفتن . در واقع وقتی ما از دانش اولیه اونم از نوع ُSubjective و نه Objectiveدختر صحبت می کنیم بیشتر منظور تجاربیه که یه دختر از دیگران کسب می کنه نه نتایج Exploration خود دختر .

  اتفاقا هر چقدر دانش اولیه غنی تر باشه نیاز به Exploration برای کم کردن نایقینی کمتره و این می تونه خبر خوبی برای پسر مربوطه باشه. به نظرم مساله اصلی اینه که این دانش اولیه چقدر بایاس داره. همچنین این که چقدر دختر مربوطه تصمیم گیری های اساسیش را بر مبنای این دانش انجام می ده و چه مقدار بر مبنای احساسات زنانه اش.

 5. آیا پسر مربوطه دختر مربوطه را در جرگه ی ذهن گرایان بیزی قرار میدهد؟ طبق چه معیاری؟ دید فرکانسی؟ یا بیزی ذهن گرایانه؟
  آیا دختر مربوطه پسر مربوطه را از قماش فریکوئنتیست ها می پندارد؟ بر چه اساسی؟ استدلالات بیزی ذهن گرایانه؟ یا فریکوئنتیسم؟
  و آیا اصولاً استریوتیپیکالیته و جنرالیزاسیون تا به حال گره از کار کسی گشوده؟ یا پارتیزانیسم مکتبی؟ یا ازدواج؟ اصلاً من کیم؟ من چیم؟ من کجام؟

 6. این آقا پسر یعنی به فرکانس گرایش دارد؟ یا به‌اش باور دارد مثلاً و مسایل را باهاش تبیین می‌کند؟ فرکانس‌گرا؟! خلاصه که با شرمندگی، فارسی‌اش خیلی گند از آب در آمده (زبان ناسازگار است دیگر!). من هم تا فارسی‌اش را، فارسی درست‌اش را، ندانم، ابداً حکم ندهم. البتّه مستحب است معادل عربی‌اش را هم بدانم که اگر انشاءالله تعالی وصلتی در کار بود به مبارکی به لیبل‌های دین مبین هم مزیّن باشد. والسّلام علی من اتّبع الهدی.

  asosh بن الامیر الرّضوی، جمادی‌الاولی سنة ۱۴۲۸.

 7. مستحب است ! چون ازدواج اصولن بايد كامل كننده باشد . حالا از جدي گذشته بايد بگم كه ازدواج اصولن ربطي به عقايد و اينا زياد نداره . بيشتر موضوع اينه كه آدم با اون آدمه خارج از عقايد و اينا مي تونه راحت بشينه و احساس باهاش بودن بكنه يانه !‌حتي اگه هر شب بشقابارو تو سر هم خورد كنن !
  ولي كلن حالا جدي حدي ثوابم داره !

 8. قبل از این‌که حکم را صادر کنم باید برای‌ام تعریف کنی هر کدام از این دو اصطلاح‌ای که به کار برده‌ای چه معنایی می‌دهد! من که نفهمیدم!

 9. خیلی خوب می شه اگه یکی واسه من بی سواد یه توضیحی بده که اینا یعنی چی؟

 10. احکام این آدم های سخت را نمی دانم .

  ====

  در ضمن ، سوال به ذهن پاسخگو جهت گیری میدهد /
  “مباح است؟” یعنی چه؟ ، شما فقط حق دارید بپرسید “چه حکمی دارد؟” ، بقیه اش را بسپرید به کامنت گذار!

 11. شرعا اشكال داره. اما طبق آخرين فتواي مفتي الازهر اون خانم بايزي مي تونه پنج بار از شيرش به اون آقاي فريكونتيست بده نوش جان كنه تا به هم محرم بشن (البته فعلا فقط محرم نه حلال در ضمن بايد يادشون باشه كه برن رسما هم اين محرميت رو ثبت كنن) بعد ببينن آيا به درد هم مي خورن يا نه.

 12. آقا تا وقتی میزان عدم توافق زوجین در حد Connectionism و computationalism نشده باشه حلاله، در راستای پیشرفت علوم بین دیسیپلینی صواب فراوان هم داره، به شرط اینکه نیت قربت الی الله باشه!

 13. دوستان ره به خطا نبرند و در مورد دختر خانم صحبت نکنند لطفن. بايد نظر استادان زوجين را جويا شد. يا استادان سابق‏شان را. حداکثر اين که پسر فرکانس‏گرا به استاد دخترخانم مراجعه کند و نظر او را جويا شود.
  در صورت توافق، مباح است.

 14. به ما چه ربطی دارد ؟ خودشان لابد بهتر میدانند .راستی معنی ذهن گرا را فهمیدم اما معنی فرکانس گرا را متوجه نمیشوم .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *