ژیمناستیک بانوان

ژیمناستیک بانوان

ببینید رییس فدراسیون ژیمناستیک ایران چه چیزی در مورد زنان ژیمناست و سفرهای خارجی‌شان گفته: “رييس فدراسيون در همان گفت و گو با ايسنا ياد آور شده بود: “در قسمت زنان هم برنامه‌ریزی شده است. تنها مشكل بانوان اعزام به خارج آنها است. تنها می‌توانیم بانوان را به سفرهای زیارتی بفرستیم تا تشویقی باشد برای ادامه فعالیت. … ” (خبر را از این‌جا نقل کرده‌ام).

توجه که می‌کنید؟ سفرهای زیارتی به جای مسابقات جهانی و به قصد تشویق و نه پیش‌رفت!!! گویا همه کار باید به نیت تشویقی که خواهد آمد (و در اغلب موارد نمی‌آید) انجام شود. فعالیت به قصد فعالیت و پیش‌رفت کم‌معنا است.
البته چندان تقصیر رییسِ مامور و معذور فدراسیون هم نیست‌ها! آخر چیز دیگری از وضعیت فعلی انتظار نمی‌رود. وقتی روسری‌ی عقب‌رفته و مچ و ساق پای مردم از مهم‌ترین دغدغه‌های “ظاهری”ی کشور است، چرا باید انتظار پیش‌رفت در ورزش که سهل است،‌ پیش‌رفت در هیچ‌زمینه‌ای را داشته باشیم؟

22 thoughts on “ژیمناستیک بانوان

 1. نقل تلخیه این نقل اجحاف در حق زنان. حالا چه تو کوچه و خیابون چه توی جو ورزشی و چه در رده سیاسی.
  این مشکلات “ظاهر”ی هم که گفتی به نظرم بیشتر یه عملیات ایضایی می آد تا واقعیت.سرگرم شدن مردم فرصتهای خوبی برای خیلی کارا فراهم میکنه.مثلا همین زمان انتخابات مجلس که 24 اسفند اعلام شده وداد اصلاح طلبا رو در آورده.
  یه مطلب راجع به همین موضوع نوشتم.یه سر بزن

 2. خوب كاري نداشت. مثل فوتبال زنان يه لباس هم براي ژيمناستيك زنان طراحي كنن خوب 🙂

 3. به راحیل: واقعا! فکر کنم در نهایت گریه.
  به طیبه: چندین نگاه به هر دینی می‌توان داشت. در یک نگاه می‌توان آن را کاملا نادیده گرفت و با خیال راحت (؟) به زندگی ادامه داد. در دیدی دیگر می‌توان چسبید به تفسیرهای مشخصی از دین و آن وقت طبیعی است که چیزی چون بدنِ انسان تابویی بشود برای دین. در دگر تفسیر می‌توان دین را سازگار دید و آن وقت خیلی چیزها -از جمله ژیمناستیک زنان- معضل نخواهد بود.
  به آرام: ای بابا!
  به علی: بله! من که با این دید موافق‌ام. این مشکلات “ظاهری” هستند با دو گیومه در دو طرف‌اش!
  به ری‌را: ولی هنوز به اندازه‌ی کافی واکنش نشان نداده‌ایم.
  به بوگی: نه! این راه‌حل هم بررسی شده. لباس مطابق موازین برای ژیمناستیک نداریم چون گویا امتیازدهی در ژیمناستیک نیاز به مشاهده‌ی دقیق اعضای بدن دارد.

 4. سولوژن جان، قربون خودن و این لینکت، لطف کن این لیبلی که برای لینک من گذاشتی رو عوض کن. خیلی تابلو کردی ما رو. من تاز امروز اینو دیدم ولی ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است.

 5. دختر چه معنی داره ژیمناستیک کار کنه؟ دختر باید تو آشپزخونه و تخت خواب باشه. همین. با این سرتق بازی‌های می‌خوایند خون شهدا رو بریزین تو جوب. همتون جاسوس اسرائیل هستید.

 6. نظر خاص و متفاوتی ندارم!
  فقط می خوام فضولی کنم در جواب یکی از دوستان که فرمودن اجحاف در حق زنان، بگم توجه کنید که این مسایل دقیقا به همون نسبت که اجحاف در حق زنانه، در حق مردان هم هست. همونطور که سولوژن از جنبه پیشرفت کردن و نکردن به ماجرا نگاه کرد، که واضحه که شامل کل جامعه می شه این پیشرفت نکردن. چه من زن و چه شمای مرد. چه منی که اصلا اهل ژیمناستیک نیستم، و چه اونی که حرفه ایه در این زمینه. اینکه من مجبور باشم مانتو رو 10 سانت بلندتر بخرم یا روسریم رو جلو بکشم. یا اینکه اساسا مجبورم روسری سرم کنم، یا حتی یک روزی مجبور بشم چادر سرم کنم، آسمون رو برای من به زمین نمیاره. چیزی که هست، این ها توهین به انسان به معنای عامشه. نه به طور خاص به زن. یعنی همونطور که من زن با این اجبار و فشار و زور تحقیر می شم. شما هم دقیقا همینطور تحقیر می شید.
  نکته مهمی نبود، شاید زیاد طولانیش کردم. اما بد نیست در نظر داشته باشیم.

 7. من هم با نظر ندا موافقم. اين نگاهي كه الان به زنها هست بيشتر از اينكه به اونا توهين بشه در اصل توهين به مردهاست. وقتي مي گن بايد خودتون رو از نگاه نامحرم (كه البته به طور غير مستقيم منظورشون مردان است و نا محرم يه كم مودبانشه) دور كنيد اين يعني اين كه مردها هيچ كاري تو دنيا ندارن الا اين كه وايستن زنها رو نگاه كنن. من قبول دارم كه ما مردها هم البته يه كم (چه عرض كنم، زياد) كرم داريم اما واقعيتش اينه كه با اين حرف داره همه مردها رو خطاب قرار مي ده. من يكي كه واقعا تو تمام اين سال ها هر بار كه جايي با اين مسئله برخورد با پوشش زن ها روبرو شدم حس كردم كه دارن به من توهين مي كنن. 🙁

 8. در ضمن اگه نمي تونن مشكل لباس رو حل كنن يه راه حل ديگه هم هست. يه حاج آقا بره وايسه تو سالن قبل از ارتكاب به عمل شنيع ژيمناستيك سيغه محرميت ژيمناست كارها و همه تماشاچي ها و داوران و كلا همه حضار رو با هم بخونه تا مشكل حل بشه. البته يه راه ديگه هم اين كه طبق آخرين فتواي مفتي الازهر خانم هاي ژيمناست كار 5 وعده از شيرشون رو بدن آقايون حاضر در سالن بنوشن تا محرم بشن و بعد اقدام به ژيمناستيك كنن. ديدين چقدر ساده بود 🙂

 9. به قول تركها: بو دور كه وار. اخوي! باز جاي شكرش باقيه كه سفر زيارتي مي برنشون.

 10. هی هی هی… عالی‏جناب، شما چرا؟ همينه که هست ديگه… چه انتظاری وجود دارد که بخواهيم تعجب کنيم، يا شاکی شويم از اين رفتارشان؟ همورليجينس-کپيتاليزينس ماهيت‏اش خيلی بدتر از اين است، حالا که بر مسند کار است، حق‏مان است آن چه روا می‏دارد و حتی بايد خوش‏حال باشيم که نمی‏تواند بيش‏تر انجام دهد.

 11. آقا اين دست استکبار جهانی رو می‏بينس که خودش رو به ما نفوذ داد و اسم ما رو با روباه مکار عوض کرد؟ عجبا….

 12. همه ي اين حرفا باعث شد كه من دختر از ژيمناست شدن حرفه اي تا حالا باز بمانم عزيزان يه مدت ژيمناستيك كار ميكردم تا بالانس پل هم بلد بودم بعد ننه بابا گفتن تو اين مملكت اينا واسه فاطي تنبون نميشه (به قول فارسا)منو از عشقم دور كردم حالا بعد 8 سال به سرم زده ادامه بدم ولي كي قبولم ميكنه برا اموزش حتي مني رو كه ژيمناست كار بودم بدون اين كه حركاتمو انعطافمو … را ببينن رد ميكنن ننه بابا هم از خدا خواسته دعا كنين هر جور شده بتونم اين ورزشو ادامه بدم عاشقشم ضمنا گوش هيچ كي به اين حرفا بدهكار نيست فكر نكنم تا 500 سال ديگه ژيمناست زني از اين مملكت به جايي اعزام بشه اعصابتونو خرد نكنين

 13. اخه زن رو چه به ژیمناستیک. زن باید بشینه تو خونه کهنه بچه بشوره 🙂

 14. به نظرم به‌تر است نظرتان را نسبت به تاثیر جنسیت بر قابلیت‌های انسان کمی به روز کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *