ترور بی‌نظیر بوتو

ترور بی‌نظیر بوتو

بی‌نظیر بوتو (Benazir Bhutto) ساعاتی پیش به قتل رسید.
امروز صبح که بیدار شدم در خبرهای اول یاهو! دیدم که نوشته شده که نخست‌وزیر سابق پاکستان و کاندیدای ریاست جمهوری‌ی انتخابات در پیش روی آن کشور، توسط یک تیراندازِ انتحاری به قتل رسیده است.
ناراحت شدم. با این‌که نمی‌دانم او چگونه آدمی بوده، اما کمینه جزو همان سیاست‌مدارانی بوده است که از کودکی نام‌اش را مدام می‌شنیدم و حس‌ای مثبت به او داشتم. جدا از این، از حکومت شبه‌نظامی‌ی سر کار بر پاکستان به فرماندهی‌ی پرویز مشرف خوش‌ام نمی‌آید و به همین دلیل بوتو به عنوان یک مخالف سیاست‌های مشرف برای‌ام قابل تقدیر بوده و هست.

اطلاعات زیر را از ویکی‌پدیای انگلیسی می‌آورم:
بی‌نظیر بوتو، متولد ۱۹۵۳ میلادی، اولین زن حاکم بر کشوری اسلامی بوده است.
نخستین دوره‌ی نخست‌وزیری‌ی او در سال ۱۹۸۸ آغاز شد ولی ۲۰ ماه بعد توسط رییس جمهور وقت، غلام عشاق‌خان، برکنار شد. بار دیگر، در سال ۱۹۹۳ به نخست‌وزیری برگزیده شد ولی باز هم در سال ۱۹۹۶ از کار برکنار شد.
بی‌نظیر بوتو در سال ۱۹۹۸ به دوبی رفت و تا یکی دو ماه پیش (اکتبر ۲۰۰۷) به پاکستان بازنگشت.
او فرزند ذوالفقار علی بوتو و بیگم نصرت بوتو (نصرت اصفهانی) است.
پدر او، ذوالفقار علی بوتو، خود نیز سیاست‌مدار بوده است و بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳ ریاست جمهور پاکستان را بر عهده داشته و از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷ نخست‌وزیر آن کشور بوده است. پدر او به جرم فرمان قتل مخالف‌اش اعدام شد.
مادر او، نصرت بوتو (نصرت اصفهانی)،‌ پدری ایرانی داشته است.

لینک:
خبر در یاهو!
بی‌نظیر بوتو در ویکی‌پدیای انگلیسی
بی‌نظیر بوتو در ویکی‌پدیای فارسی

11 thoughts on “ترور بی‌نظیر بوتو

 1. I got upset too, even though i know she was corrupt and that many people (including her brother’s daughter) accused her of ordering the assassination of her brother.

  Anyway, khoda biyamorze. When she came back to pakistan, i made this dumb little slogan that went like this “benazir may be be nazir, but musharraf is bi sharaf”

  i really think he was behind it

 2. به قول اخوان>حیف از تو ای مهتاب شهریور که ناچار باید بر این ویرانه محزون بتابی وز هر کجا گیری سراغ زندگی را افسوس ای مهتاب شهریور نیابی یک شهر گورستان صفت پزمرده خاموش…

 3. سولوژن عزیز سلام، در متن کامنت های فارسی وبلاگ ات لینک ها را نمی شود کلیک کرد. البته این زیاد مشکلی نیست، اما خود آدرس را هم نمی شود با ماوس، های لایت کرد و کپی اش کرد. در دو پست قبلی ات خواستم متن آدرس لینک جادی را کپی کنم اما نمی شود. متن های لاتین می شود اما فارسی ها نه. فکر کردم این را بگویم که شاید بشود کاری اش کرد.
  خوب باشی
  پویا

 4. خداييش خيلي تلخ بود اين ترور . مثل تمام ترور ها
  ياد پدرش هم به همين مناسبت كه اعدام شد ذوالفقار علي بوتو بخير و نيكي باد
  من كه يك ففاتحه براش خوندم شما هم بخونيد

 5. منم درحاليكه نمی‌شناختمش دقيقا همين احساس‌ها رو داشتم.
  جالب اينجاست كه پدر و دو برادرش هم كه دستی در سياست داشته‌اند قبلا كشته شده بودند.

 6. از دو زاويه مي شه به اين موضوع نگاه كرد. از يه طرف شبيه زمانيه كه احمد شاه مسعود فقيد رو ترور كردن و از طرف ديگه شبيه زمانيه كه سينما ركس آبادان رو آتيش زدن كه مسئله رو گردن شاه بندازن.

 7. منم دقیاقاً همین
  از اون کوچیکی هی بی نظیر ،بی نظیر بوتو
  واقعا هم که یه جورایی یه حس مثبت به آدم میداد
  خیلی با حال و با کلاس بود

 8. من خيلي خوشحالم از اينكه توي اين وبلاگ به مسايل سياسي هم بها داده ميشه. واقعا ترور كار كثيفيه .حتي با فرض اينكه بي نظير ادم خوبي هم نبوده باشه اين ترور باعث هدايت اون كشور به سمت نا ارامي و بي ثباتي ميشه كه نهايتا مردم عادي ضرر مي كنن .

 9. به نیکی: بله، خیلی تاسف‌برانگیز است. حال بگذریم که احتمالا او از بیش‌تر افراد بیچاره‌ای که روزانه در این دنیا می‌میرند گناه‌کارتر بوده.

  به طاهره: …

  به پویا: خیلی ممنون که به‌ام خبر دادی. می‌توانی بگویی از چه سیستم‌ای (مرورگر و سیستم‌عامل) استفاده می‌کنی؟ چون مثلا من هم می‌توانم روی لینک کلیک کنم و هم این‌که متن را های‌لایت کنم. مثلا این هم نمونه‌ی لینک به سایت خود شما: http://pouyashome.com/weblog

  به سردبیر دیپلم: چشم!

  به ابوالفضل: بله! کلا خانواده‌شان ترور شده.

  به بوگی: من خبرها را خیلی جدی دنبال نمی‌کنم، اما فعلا به نظر می‌رسد انگشت اتهام به سوی کس‌ای دراز نیست. تنها اتهامی که به مشرف می‌زنند این است که نگذاشته است امنیت بوتو به خوبی تامین شود.

  به یه آدم دیگه: هممم … باکلاس‌اش را البته مطمئن نیستم!

  به آریامهر: تا سیاست را چه تعریف کنیم.؛ اما در معنای گسترده‌ی آن، بله، این وبلاگ به وضعیت دنیای اطراف اهمیت می‌دهد.

 10. به آرام: نمی‌دانم درست است بگوییم که کاش هیچ‌وقت باز نمی‌گشت یا نه. به هر حال ریسک شغلی‌اش بوده.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *