[نظرسنجی] روزه در ماه رمضان

[نظرسنجی] روزه در ماه رمضان

مومنین و مومنات،
مسلمانان عملی و نظری،
خدا باوران و ناباوران عزیز،
خانم‌ها و آقایان محترم!

آیا شما روزه‌بگیر هستید؟ آیا تاکنون روزه گرفته‌اید؟
اگر لطف کنید و به دو سوال زیر پاسخ دهید، خیر دنیا و آخرت را خواهید برد!

اگر می‌خواهید توضیح بیش‌تری هم بدهید، در کامنت‌ها بنویسید.

n

{democracy:8}

n

{democracy:9}

39 thoughts on “[نظرسنجی] روزه در ماه رمضان

 1. یه مشکلی داره این نظرسنجی سولوژن عزبر.اینکه مثلا من چه جوری باید بگم روزه گرفتم ولی از سر اجبار و در واقع تقیه کردم!(خانواده مذهبی شوخی نیست)البته نزدیکترینا رو انتخاب کردم.

 2. به روزبه:‌ زدم در خط فقه آماری!

  به سیاوش:‌ جالب بود! البته من ادعای نمی‌کنم که نظرسنجی‌ام خیلی دقیق است. تنها می‌خواهم یک دید کلی نسبت به محیط اطراف‌ام داشته باشم و البته گاهی ممکن است بایاس‌هایی هم در نتایج ایجاد شود. اما نکته‌ای که گفتید برای‌ام جالب بود. در واقع فکر می‌کردم آن قید «هجده سالگی» روزه‌گیری‌های اجباری ناشی از در محیط مدرسه و یا خانواده‌بودن را حذف کند (و البته به تعادل فکری بعد از هجده سالگی هم فکر می‌کردم). اما تصور نمی‌کردم خانواده یا محیط بتواند اجبار کند تا فرد بالای هجده سالی رفتارش در چنین زمینه‌هایی عوض شود. اما به نظر اشتباه می‌کردم. حال سوال این است که چند درصد آدم‌ها چنین شرایطی دارند. اگر کس دیگری هم هست،‌ لطفا همین‌جا کامنت بگذارد.

 3. این فقه آماری جز علوم انسانی حساب میشه یا علوم حیوانی. می خواستم ببینم اگر پذیرش بگیرم، وزارت علوم ایران بعد از این جریانات مدرکش را قبول داره یا نه‌(:

 4. به ساناز: استقامت شما ستودنی است. می‌توانم بپرسم که خود را چقدر مذهبی می‌دانید؟ می‌خواهم بدانم به عنوان نمونه‌ی شخص‌ای که همیشه روزه می‌گیرد، آیا بسیار مذهبی هستید یا نه؟ (نماز روزانه مثلا؛ یا پوشش کامل). در ضمن امیدوارم بهبود بیابید.

  به رامین: جزو علوم دقیقه-مقیقه حساب می‌شود و یک رشته‌ی interdisciplinary است.

 5. با اجازه جناب سولوژن ما می خواهیم توی ضد خاطرات یک نظر سنجی بگذاریم . حالا جریان هم از این قرار است که ما منتظر ماندیم یک مطلب پر خواننده بنویسید که هر کسی از هر سن و مقام و سلیقه و سنت و دیدگاه یک سری به ان بزند تا ما بتونم از طریق کامنت ها این نظر سنجی از نظر بنده و دوستان حیاتی را اجرا کنیم . از انجا که این روزها هر عملی ممکن تهدید بر ضد امنیت ملی محسوب شود و شما هم به جرم اغتشاش در وبلاگتان از ما اعتراف بگیرید بنده یک توضیح می دهم تا جای شک و شبه باقی نماند . سوال نظر سنجی از این قرار است جناب سواوژن متولد کدام یک از شهرهای زیر است .
  1- اهواز و شهرستان های تابع
  2- کردستان
  3- ایلام
  4- کرمانشاه
  5- محدوده ی غرب کشور
  دلیل انتخاب این شهرها هم استدلاتی بود که یکی از دوستان بعد از خواندن مطلبی درباره ی شما از مجله ی هزارتو به ان اصرار داشت . خلاصه بعد از بیان استدلالات و حرف های دوستمان 12 نفر آدم کمی بیشتر یا شاید کمتر که ضد خاطرات می خوانند و جناب سولوژن را تا محل زایششان نمی شناختند بر سر جان و مال و پول و کفش و بلیط و … خود شرط بسته اند که شما کجایی هستید ؟

  حال این جانب می خواهم از طرف جمعی از دوستان مجوز گرفته و سوگند یاد می کنم قصد هیچ کونه اختلال و براندازی نظام سولوژنیست … را ندارم و این صرفا یک نظر سنجی است که گره از مشکل جمعی از دوستان می گشاید .

 6. توضیح : بنده همیشه اسمم را raha می نوشتم که در اثر تحولی فرهنگی تصمیم گرفتم رها اینگونه بنویسم . گفتم نکند نشناسید و گمان کنید من ان یکی دیگری هستم .

 7. با اجازه جناب سولوژن ما می خواهیم توی ضد خاطرات یک نظر سنجی بگذاریم .
  حالا جریان هم از این قرار است که ما منتظر ماندیم یک مطلب پر خواننده بنویسید
  که هر کسی از هر سن و مقام و سلیقه و سنت و دیدگاه یک سری به ان بزند تا ما بتونم از طریق کامنت ها این نظر سنجی از نظر بنده و دوستان حیاتی را اجرا کنیم . از انجا که این روزها هر عملی ممکن تهدید بر ضد امنیت ملی محسوب شود و شما هم به جرم اغتشاش در وبلاگتان از ما اعتراف بگیرید بنده یک توضیح می دهم تا جای شک و شبه باقی نماند . سوال نظر سنجی از این قرار است جناب سواوژن متولد کدام یک از شهرهای زیر است .
  1- اهواز و شهرستان های تابع
  2- کردستان
  3- ایلام
  4- کرمانشاه
  5- محدوده ی غرب کشور
  دلیل انتخاب این شهرها هم استدلاتی بود که یکی از دوستان بعد از خواندن مطلبی درباره ی شما از مجله ی هزارتو به ان اصرار داشت . خلاصه بعد از بیان استدلالات و حرف های دوستمان 12 نفر آدم کمی بیشتر یا شاید کمتر که ضد خاطرات می خوانند و جناب سولوژن را تا محل زایششان نمی شناختند بر سر جان و مال و پول و کفش و بلیط و … خود شرط بسته اند که شما کجایی هستید

  حال این جانب می خواهم از طرف جمعی از دوستان مجوز گرفته و سوگند یاد می کنم قصد هیچ کونه اختلال و براندازی نظام سولوژنیست … را ندارم و این صرفا یک نظر سنجی است که گره از مشکل جمعی از دوستان می گشاید .

 8. با رها کامنتم را اضافه کردم ثبت نشد مجبور شدم از همان قبلی استفاده کنم .

 9. با اجازه جناب سولوژن (پا توی کفش جناب سلوژن میکنم)
  با توجه به آمار ظاهرا جامعه آماری یک جامعه دو قطبیست .

 10. هر چیزی که ثوابش بیشتر باشد ما می گیریم.
  شما هم بگیرید. آن حوری های زبان بسته/ آن هم آن همه/ آن هم این همه سااااااال … / بابااااا انصاااااف. همانا ملاحضه کنندگان را هم دوست داردا.

 11. به رها: ابتدا این‌که کامنت‌ها ابتدا منتشر نشد به خاطر بود که با نام جدیدی کامنت گذاشته بودید. باید تایید می‌شد.
  در مورد نظرسنجی‌تان! بامزه بود. دلیل این‌که تصور می‌شود از آن طرف‌های‌ام چیست؟ مثلا نه چرا شمال کشور؟ و نه شرق؟! و نه مرکز؟! (:

  به روجا:‌ این طور به نظر می‌رسد. برای من که جالب بود.

  به zero:‌ استغفرالله که شما نیات آدم‌ها را چگونه تفسیر می‌کنید.

 12. به نرگس: مرا ببخشایید، اما می‌توانید توضیح دهید «یک درصد» به چه چیزی اشاره می‌کند؟

 13. جناب سولوژن نفرمودید بنده وکیل ام ؟
  دلیل هم بماند به وقتش مفصل توضیحتان خواهم داد .

 14. رها:‌ اگر اجازه دهید، این جور نظرسنجی‌ها را بگذاریم برای بعدتر.

 15. به نرگس: آمار اما بیش‌تر از این حرف‌ها را نشان می‌دهد.

  به رها:‌ ممنون! (:

 16. با اجازه پاسخ به رها :
  با توجه به هوش سرشار سولوژن به نظر میرسه که سولوژن کله ماهی خور بوده باشه بنابر این بعید نیست از خطه سر سبز گیلان باشند.

 17. با اجازه ی صاحب خانه
  روجا جان :
  از گزینه های موجود تو اهواز هم خیلی ماهی می خورند و اصلا قلیه ماهی از غذاهای اصلیشون پس از لحاظ ماهی خوری و هوش ناشی از ان ممکن است جناب سولوژن اهوازی ماهی خوار باشند . اگر به رنگ پوست جناب سواوژن در عکس شان هم دقت کنید تیره تر از ان است که بتوان گفت از خطه ی سبز گیلان باشند .
  ممنون از توجه ات و نظری که دادی اما از گزینه های موجود به نظرت کدام است ؟

 18. جناب روجا :
  نکند شما چیزی می دانید که ما از ان بی خبریم . ؟؟
  دوستمان که همچنان یک پا می گوید غرب . اخر خودش از هزارتو خوانده است نکند جناب سولوژن اصلا این وسط …….؟
  همچنان استوار ایستاده اینجا و می گوید بنویس غرب من مطمئم و دوستانمان که خصمانه می نگردندش !

 19. بعد از کلی فحش و دمپایی بر سرش خوردن ……. طفلک حق دارد مستنداتش دقیق است . ایشان شمالی نمی توانند باشند .

 20. نه آخر یک کجا سولوژن خان از “شیر پلا ” سخن گفتند که به نظرم غذای گیلانی ها و شمالی ها باشه و در ضمن طرز نوشتن شیر پلا با لهجه شمالیست.
  من میگم بیایم این بحث روول کنیم الان جناب سولوژن با جارو میافتد دنبالمان . اگر میخواستند تا حالا میگفتند … . ها ؟

 21. می دانید همه اش تقصیر جناب سولوژن است . ایشان احتمالا از بی بی سی و رسانه های بیگانه پول گرفته اند و با این صحبت های ضد و نقیض در جاهای گوناگون باعث تشویش اذهان عمومی دوستان شده اند .
  باور کنید تقصیر من نیست صحبت محل زایشان ایشان می شود هر که می گوید من از فلان حرف فلان نوشته می دانم اینجایی نیست انجایی است یا اصلا اونجایی است و همه می نشینند و گاهی تا ساعتی پیرامون ان جدل می کنند .
  ببنید جناب سولوژن ایجاد شبه برانگیزی کرده اید . به هر حال من جدا امیدوارم یا خودتان بگویید و شفاف سازی نمایید که جماعتی خلاص شود یا اجازه ی برگزاری همه پرسی ازاد به ما بدهید .
  از طرف جمعی از سولوژنالیست های مشتاق کنجکاو

 22. عجب بحثی شد! از برکات روزه است به گمان‌ام.
  اگر از دوستان‌تان بپرسید که چرا فکر می‌کنند من از فلان جا هستم، برای‌ام جالب می‌شود. حدس می‌زنم ممکن است کرد و زبان کردی جزو گزینه‌های ممکن باشد. دلیل‌اش اما این است که دوستان کرد دارم و ممکن است از کلمات‌ای که به کار می‌برند استفاده کرده باشم. شمالی، اما، نه واقعا! حتی به طور خودآگاه یک کلمه‌ی مثلا گیلکی هم نمی‌دانم.
  در مورد شیرپلا بگویم که یکی از پناه‌گاه‌های کوه‌های شمال تهران است. اگر اشتباه نکرده باشم، در مسیر قله‌ی توچال است. در نتیجه لازم نیست شمالی باشیم تا چنان کلمه‌ای را بدانیم. کافی است در تهران زندگی کرده باشیم.

  در نهایت این‌که پاسخ سوال هم تهران است!

 23. جناب سولوژن قیامتی شد میانمان و جالب انکه هیچ یک تهران نگفته بودیم . اخر شما خودتان در هزار تو گفته اید :
  ……..که گاهی سولوژن هم صدای‌اش می‌کنند- زیر بمباران به دنیا آمد و آرزو دارد در دنیای بدون درد و رنج و مرگ بمیرد.
  از همین مطلب با توجه به سن و سالتان این چنین تصور کردیم که شما در مناطق جنگی به دنیا امدید که احتمالا زیر بمباران متولد شده اید چون دوستان توجه کرده بوده اند که در سال های 60 و اوایل جنگ که شما متولد شدید هنوز تهران بمباران نمیشد به شدت . پس برای تولد زیر بمباران باید در مناطق غربی کشور به ویژه اهواز و کرمانشاه متولد شده باشید که در ان زمان روزانه بمباران میشد. حالا اختلاف بر سر شهر بود که دوستان در این زمینه به چه ریز بینی ها و نکاتی در شما که اکتفا ننمودند و چه ریزبینی ها که نکرند .
  تهران خفقان گرفتیم جمعا اخر این چه جایی بود برای دنیا امدن
  به ما هم حق بدهید اخر . باور کنید سر خورده شدیم همگیمان با هم

 24. به دوستاي عزيزي كه گفته بودن از سر اجبار روزه ميگيرن
  هي لطفاً با خودتون صادق باشيد اگه واقعاً به اجبار اينكارو انجام ميدين ، خوب خيلي راحت در خارج از انظار عمومي و خانواده مي تونيد روزه تونو بشكنيد وفقط تظاهر كنيد(كه خيلي هم متداوله!) ،منظورم اينكه مطمئناً يه چيزي ته دلتون باعث ميشه كامل روزه بگيريد اما انكارش ميكنيد و روش اسم اجبارو ميذارين

 25. سلام
  الان بعد از مدتها سوالی را که پرسیده بودید دیدم. بله من خودم را مومن می دانم. آداب مذهبی را رعایت می کنم و حجاب هم دارم. اما کلمه مذهبی باری دارد که اغلب وامی داردم تا با آن خودم را شناسایی نکنم.

 26. به ساناز: ممنون از پاسخ‌تان. می‌توانید بفرمایید از نظرتان کلمه‌ی «مذهبی» چه باری دارد که عمل‌کننده به آداب مذهبی ندارد؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *