به خدای اینترنت رستگار شدم

به خدای اینترنت رستگار شدم

گویا اینجا فیلتر شده است. فیلتر نمی‌شد عجیب بود. با این‌که سعی کرده بودم تا چیزی ننویسم که به قبای کس‌ای بربخورد، اما از کسان‌ای که شنیدن «بالای چشم‌ات ابروست» را نیز برنمی‌تابند جز این چه انتظاری می‌رود؟

فیلترشدن این‌جا تاسف‌برانگیز است چون دست‌کم تعداد زیادی از خواننده‌های‌ام را از دست می‌دهم. اعتراف می‌کنم که تعداد قابل توجه خواننده‌های این وبلاگ برای‌ام مهم‌ است که اگر نبود پا می‌شدم و می‌رفتم وبلاگ جدیدی راه می‌انداختم و با خیال راحت -و نه این‌طور کج‌دار و مریز- نظر صریح‌ام را نسبت به خیلی چیزها از جمله جامعه و سیاست و آدم‌های اطراف‌ام بیان می‌کردم. در واقع من در مصالحه‌ای ناخواسته‌ام: صریح بنویسم و خوانده نشوم یا این‌که حرف‌ام را در لفافه بپیچم و خوانده شوم.

تصورکردنی‌ست که این مصالحه چندان آسان نیست. ماه‌هاست به تعطیل‌کردن این‌جا فکر می‌کنم چون به نظرم سولوژن این وبلاگ نسخه‌ی آب‌رفته‌ی سولوژن واقعی است. به قول بعضی از سیاست‌مداران، گزینه‌ی تعطیلی‌ی این‌جا -حتی موقت- مدت‌هاست روی میز است. اما حالا که این‌جا فیلتر شده است، گزینه‌ی تعطیلی را تا اطلاع ثانوی در کشوی میزمان زیر تعداد زیادی نوشته قایم می‌کنیم تا لج ممیزباشی در بیاید.

حالا که این‌جا فیلترشده چه می‌توان کرد؟

به‌ترین کار مشترک RSS این‌جا شدن است و خواندن‌اش از طریق Google Reader یا ابزارهای مشابه. آدرس خوراک ضدخاطرات این است. مشترک‌اش بشوید و کار خود را آسان‌تر کنید.

راه دیگری انتشار روی آدرس جدید است که البته فعلا در اولویت‌ام نیست. باید ببینم آیا خوانندگان دایم‌ام به مشکل جدی برمی‌خورند یا نه.

ای خواننده‌های همیشگی‌ی ضدخاطرات! حال شما بگویید خواندن این‌جا چقدر برای‌تان سخت است یا این‌که ابزار فیلترشکن مرغوب به اندازه‌ی کافی دارید و به مشکل‌ای بر نمی‌خورید؟

9 thoughts on “به خدای اینترنت رستگار شدم

 1. جناب سولوژن،
  اول از همه فيلتر شدنتون مبارك:)
  بعد از اون اين كه اي آقا، اگه اين فيلترينگ كارساز بود تا حالا ما همه جل و پلاسمون و جمع كرده بوديم رفته بوديم. تازه يه جورايي فيلتر شدن هم نشونه كلاسه:)
  اما جدي تر كه بخايم حرف بزنيم به نظر من فيلتر شدن يه جورايي آدم رو از قيد و بندا رهاتر مي كنه. اگه تا قبل از اين يه جاهايي دست به عصا راه مي رفتي الان ديگه فكر نمي كنم دليلي براي اين كار وجود داشته باشه. به هر حال بالاتر از سياهي كه رنگي نيست. در اين كه اين كار تاسف برانگيزه شكي نيست اما در اين كه تعداد خانندگان كم مي شه من شك دارم. يادمه روزي كه فيسبوك رو فيلتر كردن ساعت 2 بعد از ظهر بود. من با فيلتر شكن دوباره رفتم توش بعد از حدود 2 ساعت متوجه شدم همه هستن. انگار نه انگار. به هر حال اهالي اينترنت ديگه ايمن شدن. به هر حال الان همه مي دونن كه اگه مي خان از فيلترنت استفاده كنن بايد اول خودشونو به فيلتر شكن مجهز كنن. من با ايده تغيير آدرس مخالفم. چون مي شه بازي موش و گربه. بعد چند وقت اونم فيلتر مي كنن و روز از نو روزي از نو.
  اما در مورد تعطيلي اين جا من كه جدن مخالفم.

 2. به بوگی: اصلا تو گویی داشت مشکوک می‌شد که چرا این‌جا فیلتر نشده است. (;
  واقعیت این است که بالاتر از فیلترینگ هم رنگی هست و آن هم متاسفانه به شیشه نوشابه ربط دارد! برای همین هنوز آدم هر چه دل‌اش بخواهد نمی‌تواند بگوید. به هر حال به نظرم نه تغییر آدرس می‌دهم و نه بی‌خیال این‌جا می‌شوم.

  به پرستو: (:

 3. سلام جناب سولوژن عزیز / واقعا بابت فیلترتان متاسفیم و بر پدر حسودان و کوتاه فکران و بخیلان لعنت که چشم ندارند جز دماغ آقایشان چبز دیگری را ببیند و بشنوند !
  والا من خودم که فیلتر شکن / نصفه و نیمه یی دارم و می تونم بخونمتون و مشترک فیدتون بودم از قبل اما گوگل ریدر خوندن عین روزنامه خوندن می مونه و به نظرم اومدن توی ضدخاطرات صفای خاص خودش را دارد !
  در مورد بستن سولوژن چه نسخه ی نیمه نصفه تان باشد / چه چکیده و چه سانسور شده همه اش برای ما محترم است و خوب و سعی می کنیم مقادیری ای کیو به خرج دهیم موقع خواندن مطالبتان که در همان حد اشاره ی شما نیز بگیریم موضوع و مطلب را و صد البته نکته اش را !
  نکته ی دیگر این است که شما هشت سال است دارید ضد خاطرات می نویسید اوووووووه ! چنین آرشیو بلاگی کمیاب و است و ارزشمند ! یعنی دقیقا با توجه به نفوذ و دسترسی به اینترنت شما از عصر دایناسورها تا الان دارید وب لاگ می نویسید / خلاصه که بنده اکیدا مخالف هر گونه تعطیلی ام و ایضا دوستانمان !
  درمورد عوض کردن آدرس بلاگ هم من فکر می کنم که گزینه ی مناسبی است شاید یه موقعی از یه جای ه کسی شمارو بخونه که فیلتر شکنی در دسترس نباشه !

 4. سلام
  سال نو مبارک
  ماشااله خبر خوب عیدی میدید (میدند)!!!
  عجب!!
  خیلی خیلی تعجب کردم اصلا فکر نمی کردم
  هرچند یکی دو پست در این دو ماه اخیر کمی بوی الرحمن می داد ولی بوش چندان شدید نبود
  متاسفانه کمی تا قسمتی از خوانندگان رو از دست می دهی
  واین حتی برای من خواننده هم ناراحت کننده هست
  کاش کمی صبرمان بیشتر بود
  گاهی احساس می کنم نظرات بعضی آقایان و تفکرات شان به مصداق قیاس ناپذیری پارادایم های علمی برایم غیر قابل درک است
  همانگونه که من و تو هم برای آنها غیر قابل درکیم
  چه کنیم؟
  چه راهی بجوییم؟

 5. یک زمانی اگه فیلتر شکن نداشتی بعضی جاها نمی رفتی ولی حالا اگه فیلتر شکن نداشته باشی بعضی جا ها میری، خواستم یک وبلاگ خوانوادگی بزنم رفتم فیلم بزارم دیدم یوتیوب بسته است، رفتم عکس بزارم دیدم پی کاسا بسته است. خواستم خبرش روتو فیس بوک بزارم اونجا هم بسته بود.
  ولی خیلی خوشحال هستم چون این فضیه بقدری همه گیر و لوس شده که الان هرکاری بخوای بکنی عملا فیلتر شکن می خوایی. خداوند عمر این فیلتر شکن ها رو زیاد کناد.
  حالا اگه یک بچه هم داشته باشی باید اول بهش یاد بدی اینترنت یعنی فیلتر شکن بعد برای کنترل باید خودت با نرم افزار کنترل کودک یک کاری بکنی.

 6. به رها: خیلی ممنون از محبت‌ و لطف‌تان. بله، ضدخاطرات دیگر حتی برای من هم قدیمی‌تر از آن است که بشود راحت از آن گذشت.

  به بابک: سال نوی شما هم مبارک. خوش‌حال‌ام که باز این‌جا می‌بینم‌تان.
  درک فعلی‌ی من از بعضی آقایان این است که اینان غیرمنطقی‌تر از آن‌اند که بتوان منطقی با ایشان گفتگو کرد.

  به zero: قربانت!!!

  به حسن: ممنون! حرف خوبی است و خیال آدم را راحت می‌کند.

  به نیما: ممنون! چشم!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *