زلزله نیپون

زلزله نیپون

الف) زلزله‌ی ژاپن مهیب بود. دیدن تصاویر سونامی، تجربه‌ای سورآل و دهشت‌بار است. چنین کم‌خسارت‌بودگی‌ی زلزله بر ژاپن -با وجود عظمت زلزله- ستایش‌شدنی است. و خواب غفلت ایرانیان و چشم‌پوشی‌ی دولت‌مردان بر زلزله‌ی مهیب تهران نکوهیدنی است.

ب) سندای زلزله‌زده را دوست می‌دارم. دلیل دوست‌داشتن‌ام چند چیز است. یک این‌که در اولین تجربه‌ی سفرم در بزرگ‌سالی به این شهر رفتم و چند روز آن‌جا بودم. دیگر این‌که اولین کنفرانس درست و درمان زندگی‌ام در آن شهر بود (کنفرانس  IROS در سال ۲۰۰۴). دیگر این‌که خود شهر نیز دوست داشتنی است: هم طبیعت به غایت زیبایی دارد و هم شهریت‌اش سرگرم‌کننده است. یکی از صحنه‌هایی که اینک یادم می‌آید این است که در خیابان‌ِ سبزِ شیب‌داری به سوی معبدی پیاده می‌رفتم و سخنرانی‌ام را از حفظ برای خود مرو می‌کردم و مروور می‌کردم و مرور می‌کردم. امیدوارم زلزله آسیب چندان‌ای به آن شهر زیبا نزده باشد.

2 thoughts on “زلزله نیپون

  1. من هی این ویدئوهای خیلی خیلی وحشتناک زلزله رو میبینم بعد تصور میکنم که اگه تو ایران بود چه فاجعه ای می‌شد…(منظورم از لحاظ میزان خسارته)
    خوش به حالتون که ژاپن رو دیدید، یکی از جاهائیه که خیلی دوست دارم ببینم. متأسفانه فکر کنم سندای خیلی خیلی آسیب دیده…

  2. به نرگس: ژاپن دست‌کم در بازدیدی کوتاه‌مدت کشور دوست‌داشتنی‌ای به نظر می‌آید. اگر شد، حتما سری بزنید. گرچه حدس می‌زنم زندگی‌ی بلندمدت در آن‌جا سختی‌های خاص خودش را داشته باشد (از جمله این‌که مردمان‌شان انگلیسی و احتمالا هر زبان غیر از ژاپنی را خوب نمی‌فهمند).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *