کتاب فارسی چه؟

کتاب فارسی چه؟

نیاز به راهنمایی دارم. به تازگی چه کتاب‌های دوست داشتنی‌ای از نویسندگان فارسی‌زبان خوانده‌اید؟ به طور خاص علاقه‌مند مجموعه داستان یا رمان هستم و هم‌چنین ترجیح میدهم تا کتاب‌هایی را بخوانم که در چند سال اخیر چاپ شده است. اما اگر کتاب غیرداستانی باشد و یا قدیمی ولی خواندنی باشد هم اشکالی ندارد.

فعلا کتاب‌های زیر را خریده‌ام:

مردی که گورش گم شد (حافظ خیاوی) – بلبل حلبی (محمد کشاورز) – چهارشنبه دیوانه (الهامه کاغذچی) – باید تو را پیدا کنم (عباس عبدی) – لب بر تیغ (حسین سناپور) – سلام آقای ونسان (رضا خاکی‌نژاد) – دیگر اسمت را عوض نکن (مجید قیصری) – نام ها و نشانه‌ها در دستور زبان فارسی (احمد شاملو – غیرداستانی و البته کمی مشکوک!) – یک نفر برای تاکسی‌ها دست تکان می‌دهد (علی‌اصغر حسینی‌خواه) – تهران در بعد از ظهر (مصطفی مستور – خواندمش. خوب بود) – بسط تجربه نبوی (عبدالکریم سروش – خیلی عقبم؟) – ماه کامل می‌شود (فریبا وفی) – قسمت دیگران (جعفر مدرس صادقی)

22 thoughts on “کتاب فارسی چه؟

 1. به نگار: ممنون! حالا خواهم خواندشان.
  به جای خالی: بخرم و بعدتر بخوانم. ممنون از پیشنهاد. چیزی خودتان خوانده اید که دوست داشته باشید؟ به هر حال تجربه شخصی فرق دارد با معرفی کتاب و غیره در یک سایت.

 2. کلا برو کتابای مصطفی مستور رو بخون… مخصوصا که از تهران در بعد از ظهر خوشت اومده
  یه پیشنهاد دیگه هم دارم که به شخصه قشنگ ترین کتاب ایرانییه که تا حالا خوندم:
  فرانکولا – پیام یزدانجو

 3. به کسرا: ممنون از توصیه. یکی دو مجموعه داستان‌اش را پیش‌تر خوانده‌ام. می‌خواستم/می‌خواهم آدم‌های تازه کشف کنم وگرنه مستور که شناخته شده است.

 4. تبار شناسی اخلاق – نیچه – ترجمه آشوری :مزخرفاتی درباره اخلاق – البته نه چندان مزخرف ! 🙁

 5. به روجا: ممنون! اما این‌که نه دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد و نه از نویسنده‌ی فارسی‌زبان.

 6. همچنین : “باد ها خبر از تغییر فصل میدهند” قدیمی : نوشته اسماعیل فصیح – فکر میکنم – فقط یادمه که قشنگ بود . وگرنه یادم نمیموند دیگه هیچی یادم نیست .

 7. به روجا و احمد: ممنون!

  به DizzyRocker: خوش‌حال‌ام این طرف‌ها آمدی. اما سوال‌ای برای‌ام پیش آمد. «ابن گودر» یا «این گودر»؟! و در ضمن ربطش به این نوشته چیست؟

 8. من عادت دارم همیشه پای اخرین نوشته کامنت میدم. کامنت دادن پای نوشته های قدیمی من رو یاد نقش قبر کردن می اندازه!

  به هر حال…
  چون خیلی اسم گودر رو شنیدم سواله واسم چیه داستانش و این گفتگوها که قبلا توی وبلاگ دقیقا کجا منتقل شد و اینکه. اصولا چه بلایی سر وبلاگستان اومده که از ده تا 10 وبلاگ 8 تاش به کلی نیست و نابود شده! دیدم یه تحقیقی کرده بودی راجعش گفتم بپرسم ازت.
  فعلا

 9. به Dizzy Rocker:‌ منظور از گودر همان Google Reader است. یک سرویس گوگل است برای خواندن چیزی به نام feed صفحات وب‌ای که مطلب تولید می‌کنند. به طور نادقیق بگویم، در فید یک صفحه‌ی وب می‌توان تغییرات آن صفحه را دنبال کرد. برای وبلاگ،‌ معنای‌اش این است که پست‌های جدید در فید وبلاگ می‌آید. نتیجه این‌که اگر با گودر دنبال فیدهای وبلاگ‌ها باشی، مطالب جدید وبلاگ‌ها را می‌خوانی بدون این‌که تک تک به وبلاگ‌ها سری زده باشی.
  خوبی‌اش این است که می‌توان مطالب همه‌ی وبلاگ‌هایی را که به روز می‌شود یک‌جا دید. بدی‌اش این است که دیگر آدم به خود وبلاگ سر نمی‌زند و شانس کامنت‌گذاشتن و غیره در عمل کاهش می‌یابد.
  ببخشید از توضیح‌ام بدیهی بود/نبود.

 10. سلام، اصلاً مرسی برای معرفی‌های خوب‌ خودت D:! به نظرم سال‌هاست خیلی کتاب فارسی داستانی دوست داشتنی‌‌ای به چاپ نرسیده و اگر مواردی هست همان ها بود که نوشتی. ولی حالا اگر پیشنهاد بدم، ویژه‌نامه‌های همشهری داستان به نظرم تَک و توکی بد نیستن، و خوبن! و شاید حتی بعضی بلاگ‌نویس‌ها که انصافاً قَلَمِ داستان‌نویسی خوبی دارند و می‌شه دوست شان داشت. مثلاً بلاگِ خارخاسکِ هفت دنده که به نظرم نویسنده اش می تونه یک داستان نویس موفق باشه. ببخشید کتاب معرفی نکردیم!

 11. من براتون کامنت گذاشتم ولی حذف شده!!!!!!!!!!!!کتابهای خوبی معرفی کردم ولی دیگه تکرارشون نمیکنم:(

 12. به zero: خیلی ممنون از معرفی‌ی بلاگ. نخوانده بودم‌اش.

  به ماهور: خیلی کم پیش آمده است که کامنت‌های غیر اسپم را حذف کرده باشم (به عنوان نمونه هیچ کامنت‌ای را امسال حذف نکرده‌ام) و مطمئنا کامنت معرفی‌ی کتاب را حذف نکرده‌ام/نمی‌کنم. اما حالا که گفتید نگران شدم که شاید نوشته‌تان رفته باشد در لیست اسپم‌ها. نگاه‌ای به فهرست اسپم‌ها انداختم ولی کامنت‌ای از شما پس از تاریخ ۲۷ جولای ندیدم. فهرست اسپم‌های‌ام پیش از آن تاریخ نمی‌رود. در نتیجه اگر پیش‌تر از آن تاریخ کامنت گذاشته بودید، ممکن است جزو اسپم‌ها شناخته شده باشد و حذف شده باشد. اما اگر پس از آن گذاشتید، وارد سیستم نشده است. از بابت مشکل پیش‌آمده متاسفم.

 13. چند تا کتاب خوب که دوست داشتم …..امیدوارم شما هم خوشتون بیاد
  کیمیا خاتون از سعیده قدس
  من او از رضا امیرخانی
  رویای تبت از فریبا وفی
  چشمهایش بزرگ علوی
  قمار عاشقانه از عبد الکریم سروش
  با تشکر از توجهتون به تمامی کامنتها…

 14. به ماهور: ممنون از معرفی‌ها. از رضا امیرخانی تنها بیوتن را خوانده‌ام وحس‌ای متضاد نسبت به‌اش داشته‌ام. من او را خیلی شنیده‌ام، اما نخوانده‌ام. تازگی ارادا‌ت‌ای به بزرگ علوی پیدا کرده‌ام و اتفاقا دوست داشتم/دارم که چشم‌های‌اش را بخوانم، دنبال‌اش هم گشتم، اما نیافتم (شهر کتاب کامرانیه رفته بودم).

 15. تشریف ببرید انقلاب ، خیلی نخواستید برید پایین شهر زیر پل کریم خان روبروی ایرانشهر یه کتابفروشی هست به همراه محصولات فرهنگی دیگه به اسمه احتمالا “خانه فرهنگ و هنر گویا ”
  باز هم یافت نشد وخیلی مایل بودید مال بابای بنده هستش تو کتابخونمون و تقدیم میکنم . البته یواشکی .
  اون زمان که من بزرگ علوی میخوندم (چشمهایش) علی اشرف درویشیان هم کتابهای خوبی داشت . که هیچی یادم نیست . بد بختانه من چند بار فرمت شدم … همه بیت هام سوخته 🙁

 16. خواهش میکنم.
  من بی و تن رو نخوندم اما من او سبک خاص حضور راوی و نگاهش به مقوله عشق زیباست
  چشمهایش در اکثر کتابفروشیها پیدا میشه از اینکه نیافتیدش تعجب کردم….در هر حال جوینده یابنده است:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *