روحانی آمد!

روحانی آمد!

دی‌شب دیر خوابیدم. ظهر بیدار شدم. چشم که باز کردم اولین خبری که خواندم این بود: روحانی رییس جمهور منتخب شد. خوش‌حال‌ام!

روحانی را آن‌قدر خوب نمی‌شناسم که بخواهم درباره‌اش نظری قطعی بدهم، اما به نظر می‌آید باور عمومی این است که به هر حال روحانی یک اصطلاح‌طلب با عقاید لیبرالی نیست. روحانی به کمپ محافظه‌کاران نزدیک‌تر بود، اما با این حال بین همه‌ی نامزدهای موجود به عقاید خیلی از ما نزدیک‌تر است.‍ نکته‌ی مهم اما این‌که سیاست‌مدار خوب می‌تواند تغییر کند و به خواست گروه حمایت‌کننده‌اش (حالا چه از واسطه‌ی حزب باشد و چه مستقیم از مردم و یا فلان تشکیلات نهان) نزدیک شود و آن را پیش ببرد. همان‌طور که موسوی نیز چنین بود. عقاید میرحسین موسوی در ابتدای فرآیند انتخابات خیلی با عقاید نزدیک روز انتخابات یا پس از آن فرق داشت. گفتمان اولیه‌ی او، گفتمان دهه‌ی شصت‌ای بود. گفتمان نهایی، گفتمان اصطلاح‌طلبانه بود.

انتخابات تنها یکی از بازه‌های زمانی است که می‌توان بر سیاست کشور تاثیر گذاشت. اشتباه است اگر تنها از همین فرصت استفاده کنیم و تا چهار سال بعد خاموش باشیم. آن‌هایی که ایران را این‌گونه که هست نمی‌خواهند و ایرانی آزادتر، ثروت‌مندتر و دوست‌داشتنی‌تر می‌خواهند باید از هر لحظه‌ی ممکن استفاده کنند. شادی‌کردن‌های‌مان که تمام شد برویم فکر کنیم ببینیم در این چهار سال چه‌ها می‌توانیم بکنیم.

4 thoughts on “روحانی آمد!

 1. نظر بنده به نظر عالی‌جناب نزدیک‌تر است.
  من امیدوارم. من از چند ماه پیش فکر می‌کردم که هاشمی نمی‌آید و روحانی را به عنوان مهره‌ش می‌فرستد و نظرم این بود که در شرایط موجود به‌ترین گزینه است. وقتی که هاشمی آمد تعجب کردم. ولی در نهایت با تمام داستان هاشمی و عارف، خیلی هم به‌تر شد. حدس‌ام این است که برنامه‌ریزی هاشمی بوده.
  به هر صورت، روحانی گزینه‌ی خیلی خوبی است. (امیدوارانه) کسی نمی‌تواند مثل خاتمی مجذوب‌ش شود. تجربه‌ی ۸ سال خاتمی پیش روی همه هست. تجربه‌ی ظهور ا.ن هم. با ۸۸، مسأله‌ی اصلی از پرده بیرون افتاده. و به علاوه به نظرم می‌آید که تعقل بین مخالفان بیش‌تر شده- مثلن به نسبت ۸۴، کسانی که رأی ندادند و کسانی که رأی دادند، به‌تر با هم صحبت کردند و به این که هر دو در یک تیم هستند آگاه‌ترند.
  همه‌ی این‌ها باعث می‌شود که امیدوار باشم که با تلاش جمعی چند ساله، انتخابات بعدی آزاد باشد.

 2. به روزبه: من هم با شما موافق‌ام!
  به لرد: من هم امیدوارم. اما همان‌طور که فرموده‌اید باید روی‌اش کار کرد.

 3. من که چیزی نفهمیدم!خیلی خشک و کتابیه…به هر حال هیچ کدومشون گلی به سر ما مردم بیچاره نمی زنن!ممنون

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *